Most Outstanding Athletes – MILO Little Olympics 2013

posted on: Sunday, December 1, 2013
Chris Wayne Comendador
Wayne is your geek guy who loves music and basketball. He's a social advertising mentor in University of the Visayas New School of Arts and Design (UVNS). Now he runs tenminutes.ph as Chief Operating Officer.
Growth Hacker

 

ELEMENTARY DIVISION

Event Name Delegation School
1 ATHLETICS (BOYS) GRAFIL, JERALD CHRISTIAN NCR Aurora A. Quezon Elementary School
2 ATHLETICS (GIRLS) ABELLAR, PEARL VISAYAS Sacred Heart School – Ateneo de Cebu
3 BADMINTON (BOYS) BEJASA, CARL BERNARD VISAYAS Banilad Elementary School
4 BADMINTON (GIRLS) CRUZ, KYLA FAITH MINDANAO Koronadal Southern Elementary School
5 BASKETBALL (BOYS) MAILIM, JEFFY MINDANAO Corpus Christi School – CDOC
5 CHESS (BOYS) YULO, OTHAIEL ADRIAN MINDANAO Corpus Christi School – CDOC
6 CHESS (GIRLS) DEROTAS, VIC GLYSEN VISAYAS University of San Carlos – BED
7 FOOTBALL RAMIREZ, DUSTIN VISAYAS Don Bosco Technology Center
8 GYMNASTICS (BOYS) PAADILLA, RENNATE, JR. VISAYAS University of Visayas
9 GYMNASTICS (GIRLS) DELA PISA, DANIELA REGGIE VISAYAS University of Visayas
10 LAWN TENNIS (BOYS) ANIDA, JOSEPH RAYMOND NCR Legarda Elementary School
11 LAWN TENNIS (GIRLS) SAMPAN, CRISTELLA MARIE VISAYAS Banilad Elementary School
12 SCRABBLE (BOYS) MATAS, ARON NCR Paliparan III Elementary School
13 SCRABBLE (GIRLS) ANCHOJAS, JANEN NCR Paliparan III Elementary School
14 SIPA (BOYS) REPUSALA, JUNREY MINDANAO Talairon Central Elementary School
15 SWIMMING (BOYS) AQUINO, PSALM DENEIL VISAYAS Asian College of Technology
16 SWIMMING (GIRLS) SAAVEDRA, IMEE JOYCE NCR Diliman Preparatory School
17 TABLE TENNIS (BOYS) LEBOSADA, LLYOD KYLE VISAYAS Severo Duterte Memorial Elementary School
18 TABLE TENNIS (GIRLS) GONZALES, TRISHA ANN VISAYAS Severo Duterte Memorial Elementary School
19 TAEKWONDO (BOYS) BEJA, JOHN PAUL MINDANAO Corpus Christi School – CDOC
20 TAEKWONDO (GIRLS) LABISTE, CHA YNAH VISAYAS Guadalupe Elementary School
21 VOLLEYBALL (BOYS) TABUCOL, JHON MARK LUZON Cabuyao Elementary School
22 VOLLEYBALL (GIRLS) BASARTE, CHENAE VISAYAS Catmon Integrated School

 

SECONDARY DIVISION

Event  Name  Delegation  School
1 ATHLETICS (BOYS) RUTAQUIO,GILBERT NCR Dasmariñas National High School
2 ATHLETICS (GIRLS) GARCIA, RUBY ANN NCR St. Francis of Assisi College
3 BADMINTON (BOYS) REBITO, JHONEL NCR King Montessori School
4 BADMINTON (GIRLS) TUDTUD, HANAH VISAYAS Southwestern University
5 BASKETBALL (BOYS) DIONGSON, RICK ASHLEY LUZON Angeles University Foundation
5 CHESS (BOYS) CANTOJOS, ANGLE MINDANAO Misamis Oriental Gen. Comprehensive H.S
6 CHESS (GIRLS) AQUINO, ANGEL NCR La Inmaculada Concepcion School
7 FOOTBALL CENIZA, MARIO LORENZO VISAYAS PAREF Springdale
8 GYMNASTICS (BOYS) CRUZ, JOHN IVAN NCR Araullo High School
9 GYMNASTICS (GIRLS) ORELLA, ARIELLE NICHOLE NCR Jose Abad Santos High School
10 LAWN TENNIS (BOYS) SENO, JAN GODREY VISAYAS University of San Carlos – Basic Education
11 LAWN TENNIS (GIRLS) PAGES, JANA MARIE VISAYAS B.R.I.G.H.T. Academy
12 SCRABBLE (BOYS) FIGUES, PHIL ROBERT VISAYAS University of San Carlos
13 SCRABBLE (GIRLS) JILL ELAINE UGBINADA VISAYAS University of San Jose Recoletos
14 SIPA (BOYS) GUEVARRA, MARVIN KENNETH NCR  Parang High School
15 SWIMMING (BOYS) LABAO, JEKINS LORENZO LUZON University of Baguio
16 SWIMMING (GIRLS) BONDAD, CATHERINE NCR San Beda College (Alabang)
17 TABLE TENNIS (BOYS) BENOYA, SER JUN MINDANAO Corpus Christi School, Cagayan De Oro City
18 TABLE TENNIS (GIRLS) COMAINKING, ATHENA VISAYAS University of Cebu
19 TAEKWONDO (BOYS) CAYAGO, TRISTAN DALE LUZON
20 TAEKWONDO (GIRLS) ROMUAR, MA. KAYE SHANNELLE LUZON University of Baguio Prep High School
21 VOLLEYBALL (BOYS) PABLICO, PAULO LUZON St. Paul College (Vigan, IS)
22 VOLLEYBALL (GIRLS) DOROG, JUSTINE NCR Hope Christian High School

 

 

 

 

 

 

Comments

comments