MILO Little Olympics 2014 – Most Outstanding Athletes

posted on: Monday, July 28, 2014
Kevin Maglinte
My Good Man, this heathen calls himself "Magz" as if his own name wasn't good enough. He claims to own these titles "Web Developer Baller" and a "Social Media Ho". It appears that this ruffian has also a talent in digital art.
Digital Bachelor

6th Milo Little Olympics National Finals 2014

Most Outstanding Athletes

Elementary

 

SPORT GENDER ATHLETES SCHOOL REGION
ATHLETICS Boys Jhon Remond Dr. Jose P. Rizal Elementary School NCR
  Girls Aaliyah Ingram Dr. Jose P. Rizal Elementary School NCR
BADMINTON Boys Kish Miguel Laboy Colegio Monterei de Pila Luzon
  Girls Zinah marichelle Bejosa Banilad Elementary School Visayas
BASKETBALL Boys Charles Brian Asio Xavier University Grade School Mindanao
  Boys Ronmar Abrea Xavier University Grade School Mindanao
CHESS Boys Bruce Cressler Gabing Bulua Central School Mindanao
  Girls Catherine Regina Quinanola Malabuyoc Central School Visayas
FOOTBALL Boys Joaquin Buyco Don Bosco Technology Center Visayas
  Boys Charles Unabia Don Bosco Technology Center Visayas
GYMNASTICS Boys John Paul Cabido Padiangas South Central ES Mindanao
  Girls Daniela Reggie dela Pisa University of the Visayas – Main Visayas
SCRABBLE Boys John Silvin Collamat Paliparan III ES NCR
  Girls Janen Anchojas Paliparan III ES NCR
SEPAK TAKRAW Boys John Arsyl Tupas Malanday ES NCR
SWIMMING Boys Psalm Daniel Aquino Asian College Tech. Visayas
  Girls Jules Katerine Ong St. Jude Catholic School NCR
TABLE TENNIS Boys Chen Wei Rhong V. Amarillo Mandaluyong ES NCR
  Girls Jorrina C. Nepomuceno Sta. Isabel ES Luzon
TAEKWONDO Boys Jan Edward Salao SPED Center Luzon
  Girls Cris Hilado St. John’s Institute Visayas
TENNIS Boys Aljon Talatayod Legarda Elementary School NCR
  Girls Ivy Joy Poliquit Naramag Central ES Mindanao
VOLLEYBALL Boys Matthew Gabriel Navace Subangdaku ES Visayas
  Girls Anne Krizza Caasi Masugpo Pilot Central SChool Mindanao

 

Most Outstanding Athletes

Secondary

 

SPORT GENDER ATHLETES SCHOOL REGION
ATHLETICS Boys Ninolito Justiniane Beatriz Durano Memorial HS Visayas
Girls Elrica Anne Guro Iloilo National High School Visayas
BADMINTON Boys Daniel Pantanosas Corpus Cristi School Mindanao
Girls Jellene Geriane R. De Vera Colegio de Montessori de Pila Luzon
BASKETBALL Boys Kent Vincent Moral University of San Carlos Visayas
Boys Ken Gato University of San Carlos Visayas
CHESS Boys Romeo Canino MOGCHS Mindanao
Girls Laila Camel Nadera University of San Carlos Visayas
FOOTBALL Boys Daniel Saavedra San Beda College (Rizal) NCR
Boys John William Abraham San Beda College (Rizal) NCR
GYMNASTICS Boys John Ivan Cruz Araullo High School NCR
Girls Arielle Nicole Orella Jose Abad Santos High School NCR
SCRABBLE Boys Michael Benedict O. Tuba University of San Jose – Recoletos Visayas
Girls Frances Dianne S. Lim University of San Jose – Recoletos Visayas
SEPAK TAKRAW Boys Chito Duavis Sta. Elena High School NCR
SWIMMING Boys Cedric Joseph Fox Phil. Nikkei Jin Kai Int’l School Mindanao
Girls Suzanne Vernon Himor Emilio Aguinaldo College – Immaculate Concepcion Academy NCR
TABLE TENNIS Boys Jann mari Nayre Cavite National High School NCR
Girls Sherlyn Love Gabisay Severino Duterte MHS Visayas
TAEKWONDO Boys Gabriel Soria University of Baguio High School Luzon
Girls Ezra Balingit School of Saint Anthony NCR
TENNIS Boys Noel Damian Jr. San Beda College (Rizal) NCR
Girls Shyne Villareal Bright Academy Visayas
VOLLEYBALL Boys Manuel Andrei Medina Jose Rizal Institute Luzon
Girls Justine M. Dorog Hope Christian High School NCR

 

Comments

comments

'