Team Visayas

posted on: Friday, November 29, 2013
Chris Wayne Comendador
Wayne is your geek guy who loves music and basketball. He's a social advertising mentor in University of the Visayas New School of Arts and Design (UVNS). Now he runs tenminutes.ph as Chief Operating Officer.
Growth Hacker

6th National Milo Little Olympics 2014
October 24-26, 2014 at Marikina City

TEAM VISAYAS DELEGATION

Chef de Mission RICARDO R. BALLESTEROS, JR.
Regional Organizer –MLO Visayas

Head of the Delegation DR. RHEA MAR A. ANGTUD
Division Superintendent
DepED, Cebu City Division

Secretariat: AUDIE MARTE
MICHAEL ZEPHYRENUS EBO
LYLE LARIDA
ZENAIDA GOCOTANO

Medical: BERNARDO SON
ROBERTO ENTING
LOEN LUCHAVEZ

Support Staff: BABETTE CAPANGPANGAN
PRISCILLANO CAPANGPANGAN
RENEZAR FEROLINO
HAZEL LACANG
FRANCIS BERIZO
MANUEL QUEMADA, JR.
DANIELLE MAE BALLESTEROS
TESSALUNICA VERZOSA
OLIVER DIAZ
JAN EDMAR VERZOSA

Elementary Division:

ATHLETICS( BOYS )
Coach: Sereño , Santiago University of Sn Carlos – Basic Education
1. Aliviado , Egas Enrique Cebu Institute of Technology
2. Dagatan , Jake Angelo Talamban Elementary School
3. Dahili , Kyle Kenjie Talamban Elementary School
4. Gomez , Adler Jhon University of San Carlos – Basic Education
5. Garcillano , Harold James Basak Community Elementary School
6. Lumontad , Cary Grant Bakilid Elementary School
7. Montecillo , Vince Michl Cebu Institute of Technology – University
8. Nudalo , Nathaniel Talamban Elementary School
9. Pasaol , Carlo Vincent University of San Carlos – Basic Education
10. Surdano , SiethNico University of San Carlos – Basic Education
11. Torregosa , Mart Chan Talamban Elementary School
12. Urbano , Karl Benedict University of San Carlos – Basic Education

ATHLETICS (GIRLS )
Coach: Santillan , Anthony Sacred Heart School – Ateneo de Cebu
Erana, Zoziliana (Replacement)
1. Alas , Thea Talamban Elementary School
2. Andrin , Cherry Mactan Airbase Elementary School
3. Batoto , April Joy Guinsay Elementary School
4. Bernad , Jillian Anika Sacred Heart School – Ateneo de Cebu
5. Faunillan , Russel Christy Cebu Institute of Technology – University
6. Gutierrez , Jenylyn Basak Community Elementary School
7. Loberanis , Mary Joy University of San Carlos – Basic Education
8. Mayol , Catherine Dalle Sacred Heart School – Ateneo de Cebu
9. Navarro , SofhiaMayfel Basak Community Elementary School
10. Rodriguez , Niña Mrie Cebu Institute of Technology – University
11. Roque , Elyssa Marriet Sacred Heart School – Ateneo de Cebu
12. Yu , Michelle Simone Sacred Heart School – Ateneo de Cebu

BADMINTON (BOYS )
School: Banilad Elementary Schools
Coach: Flores , Alma
1. Laborte , Lyrden
2. Navarette , Neil John
3. Penute , Allen
4. Quintero , Frits
5. Segundine , ShandyKyl

BADMINTON (GIRLS )
School: Banilad Elementary Schools
Coach: Estoconing , Eduardo
1. Alidon , Ej Mae
2. Bejasa , ZinahMarichelle
3. Leyson , Heriannie Bella
4. Rio , Karyll
5. Satera , Eclaire Ann
BASKETBALL(Boys )
School: University of San Carlos – Basic Education
Coach: Tangarorang , Vernini
1. Atilano , Justin
2. Cabañero , Dominie
3. Dadang , Tracy Carl
4. Ferraren , Ben May
5. Gomez , Al Schiffer Ram
6. Largo , Brandon
7. Lumayag , Mark Laurenz
8. Ornopia , Karl Louies
9. Razo , Vince Francis
10. Santos , Daniel
11. Surdano , SiethNico
12. Tagalog , Khadshein Paul

CHESS(Boys )
School: Subandaku Elementary School
Coach: Maraguinot , Gregorio
1. Belano , John Lester
2. Jumao-as , Jade
3. Resma , Aaron John
4. Rollan , Romeo Jared
5. Senador , MarvicBienden

CHESS(Girls )
School: Malabuyoc Central School
Coach: Quiñanola , Arita
1. Intes , Leah
2. Quiñanola , Mary Margarett
3. Quiñanola , Regina Catherine
4. Cardoza , Belle Ma. Chloe

FOOTBALL(Boys )
School: Don Bosco Technology Center
Coach: Bono , Joselito
1. Asignar , Josh Rupert
2. Berciles , Earl Matthew
3. Buyco , Joaquin Luis
4. Cañete , Joshua Miguel
5. Custado , FroiAndreon
6. Emperio , Sebatian Jude
7. Enad , Tristan Karl
8. España , Dave Gerard
9. Mapula , Paul Vincent
10. Obedencio , Will Denver
11. Reña , Yuan Josemari
12. Tabay , Antonio Albin Jr.
13. Unabia , Charles Clarence
14. Urot , Jose Florenzo
15. Ybañez , Vince Kristi

GYMNASTICS(Boys – MAG )
Coach: Escopete , Brie Gun-ob Elementary School
1. Badonio , Jian Brad Cebu City Central School
2. Familiar , Randy Gun-ob Elementary School
3. Javier , Xantiago Deangelo University of San Carlos – Basic Education
4. Padilla , Rei Christopher Gun-ob Elementary School

GYMNASTICS(Girls – WAG )
Coach: Oynaguren , Eric University of the Visayas – Main
1. Bacasmas , Christa Marie University of San Carlos – Basic Education
2. Soronio , EunieGinell University of the Visayas – Main
3. Soronio , EurikaEisley University of the Visayas – Main
4. Ybiernes , Lowe Ann University of the Visayas – Main

GYMNASTICS(Girls – RSG )
Coach: Paler , Kimberly University of the Visayas – Main
1. Dela Pisa , Daniela Reggie University of the Visayas – Main
2. Labay , Stephanie Nicole University of San Carlos – Basic Education
3. Ona , Jazeerah Arielle Labangon Elementary School
4. Ona , KristianneJoice Noelle Labangon Elementary School

SEPAK TAKRAW (Boys )
School: Talamban Elementary School
Coach: Lapuz , Ma. Lourdes
1. Lapuz , Michael Bob
2. Miral , Argie
3. Tabil , Bryan
4. Torotot , Mark Rio

SCRABBLE (Mixed )
School: University of San Jose Recoletos
Coach: Repuesto , Jeralden
1. Figues , Sophie Lux
2. Gerzon , Kyle Marc
3. Libutlibut , Alyssa Lara
4. Montes , Kate Azlie
5. Tuba , Mexl Delver

SWIMMING(Boys )
Coach: Remolino , Roland
1. Aquino , Psalm Deniel Asian College of Technology – ISD
2. Garbanzos , Regan Joseph St. Scholastica’s Academy – Bacolod City
3. Lipura , Charles Jeremiah Lawa-an Elementary School – Talisay City
4. Maniggue , Gabriel Holy Name University
5. Molina , JO Lander Holy Name University
6. Neri , Jarryd St. Jonh’s Institute – Bacolod City
7. Ramirez , Adrian Daniel Sacred Heart School – Ateneo de Cebu
8. Valencia , Andrei Louis University of Bohol

SWIMMING(Girls )
Coach: Pacabis , Marifel
1. Alcoseba , Raven Faith First Chinese Royal Academy – Talisay City
2. Amoyo , Jaycee Mariel University of Bohol
3. Chua , Sophia Maxine Sacred Heart School – Ateneo de Cebu
4. Doloricon , Caroline University of San Carlos – Basic Education
5. Estreba , Marielle St. Thomas Aquinas
6. Lacson , Mary Louise St. Scholastica’s Academy – Bacolod City
7. Scheuer , Elaana Monterey School, Inc. – Talisay City
8. Ticong , Gwynneth University of Bohol

TABLE TENNIS (Boys )
School: SeveroDuterte Memorial Elementary School
Coach: Lebosada , Maylyn
1. Enriquez , Eal Manuel
2. Capuyan , Emmanuel Jay
3. Roca , Gabriel Gel
4. Roca , Michael Rey
5. Sagaysay , Christian Barry

TABLE TENNIS (Girls )
School: SeveroDuterte Memorial Elementary School
Coach: Dakay , Jemelou
1. Caputolan , Alyanna Mae
2. Gabisay , Shairah
3. Gonzales , Trisha Ann
4. Mata , Francine Ann
5. Pasaol , Cathryn Lee Jones

TAEKWONDO (Boys)
Coach: Reyes , Crystal Paulin Bacolod
1. Ayuban , Roem Joseph Educ. Training Center School II – Bacolod City
2. Diaz , Lorri Manapla Elementary School – Negros Occ.
3. Llenes , Jon Alexander University of San Carlos – Basic Education
4. Masbaño , Carl Lucky St. John’s Institute – Bacolod City
5. Pecha , Davon Educ. Training Center School I – Bacolod City
6. Ramos , John Ric Danao City Central School

TAEKWONDO (Girls )
Coach: Hilado , Anthony Bacolod
1. Agaloos , Jamie Hannah Tangub Christian Academy, Inc. – Bacolod City
2. Eusalan , Allyah Dominique Filamer Christian University – Capiz City
3. Hilado , Cris Antoinette St. John’s Institute – Bacolod City
4. Labiste , Cha Ynah Guadalupe Elementary School
5. Subardiaga , Maria Charlize Philippe St. John’s Institute – Bacolod City
6. Syllanto , Mary Jocelyn Don Vicente Rama Memorial Elem. School

TENNIS (Boys )
School: City of Naga Elementary Central School
Coach: Caranzo , Crisanto
1. Alforque , Venz Anton
2. Cañete , Klein Russel
3. Longakit , Eric Louise
4. Quiño , James Ethan

TENNIS (Girls )
School: Danao City Central School
Coach: Capuyan , Arceli
1. Gian , Ysabelle
2. Gica , ShedelAighey
3. Jopia , Jindel Mae
4. Orocio , Valerie Therese
5. Ramos , Noella Kaye

VOLLEYBALL (Boys )
School: Subangdaku Elementary School
Coach: Aribal , Flordeliza
1. Academia , Rico
2. Alcaya , Allen Jay
3. Barro , JackeyNeth
4. Belsis , Vincent
5. Castro , Jade Carl
6. Gemarino , Niño Ezekiel
7. Landero , Martyn
8. Mainit , Randhel
9. Miñoza , Denziel Jay
10. Navarce , Mathew Gabriel
11. Peligro , Nelson Jr.
12. Rosal , Khent Vincent

VOLLEYBALL (Girls )
School: Subangdaku Elementary School
Coach: Aribal , Dino
1. Bartolini , Stephanie Kane
2. Castardo , Shiela Marie
3. Castro , Trista Claire
4. Dagatan , Amra Carrie
5. Dayanan , Joannah
6. Jamili , Jimy Jean
7. Plazo , Heart
8. Reston , Joanna Rhea
9. Reynes , Yuki Gwenn
10. Rosaroso , Kate
11. Rupinta , Irish Victoria
12. Velasquez , Jolly

Secondary Division:

ATHLETICS (BOYS)
Coach: Banzon , Ilde University of Cebu
1. Avila , Enrico Lorenzo Sacred Heart School – Ateneo de Cebu
2. Camingao , Joseph University of Cebu
3. Capasao , John Christian Iloilo National High School
4. Emnace , Kierljie Abellana National School
5. Estrada , Jan Moses University of Cebu
6. Gorgonio , Paul Ian University of San Carlos – Basic Education
7. Justiniane , Niño Lito Beatriz Durano Memorial National H.S.
8. Mancera , Lancer University of Cebu
9. Pekitpekit , Stephen University of San Carlos – Basic Education
10. Pelletero , Kit Vincent Negros Oriental High School
11. Plana , Nalvester Labogon National High School
12. Rafols , John Marvin University of Cebu
13. Rondez , Emmanuel Jess Southwestern University
14. Santos , Ivan Miguel University of San Carlos – Basic Education
15. Sicad , Angel Mark Abellana National School
ATHLETICS ( GIRLS )
Coach: Consular , Rolando Iloilo National High School
1. Andrin , Lovely Fe Pajo National High School
2. Antiola , Niña Marie University of San Carlos – Basic Educ.
3. Baculot , JhuvanJehn University of Cebu
4. Divinagracia , Ezel Iloilo National High School
5. Dublin , Carmela Therese Sacred Heart School – Ateneo de Cebu
6. Guro , Elrica Anne Iloilo National High School
7. Lego , Maila Iloilo National High School
8. Manlawe , Catlyn Sister’s of Mary School – Talisay City
9. Mosota , Camylle Psalm University of Cebu
10. Patricio , Cherry Ann Iloilo National High School
11. Rallos , Andreana Emmanuelle University of San Carlos – Basic Educ.
12. Salinas , Elyzza May University of Cebu
13. Siasoyco , ShanelleDemilys Sacred Heart School – Ateneo de Cebu
14. Sustituedo , Joniza Mie Iloilo National High School
15. Villagoniza , Elvy Iloilo National High School

BADMINTON ( Boys )
School: University of San Carlos – Basic Education
Coach: Suico , Gabriel
1. Troyo , Michel James
2. Villarante , James Ryan
3. Villaflor , Lord Louis Olivier
4. Bejasa , Carl Bernard
5. Ouano , Paul James

BADMINTON ( Girls )
School: University of San Carlos – Basic Education
Coach: Suico , Libertime
1. Diamante , Jessa
2. Opsima , Aeryn Stefanie
3. Fernandez , Michelle Anne
4. Laborte , Laville
5. Benemerito , Jazmine Kaye

BASKETBALL( Boys)
School: University of San Carlos – Basic Education
Coach: Esperat , Jaysar
1. Calleloro , Jose Kenzo
2. Cornella , Denzel Zidane
3. Cristuta , Francis Miguel
4. Del Campo , Steven Angelo
5. Fontanosa , Joseph Luis
6. Gato , Ken
7. Hermosa , Joseph Oscar
8. Mangaron , Jan Josehn
9. Mendez , Al-Je
10. Moral , Kent Vincent
11. Ramos , Juan Paolo
12. Ranuco , Jomari James
CHESS ( Boys)
School: University of Cebu
Coach: Navaja , Luis
1. Basilgo , Adrian Basil
2. Borgonia , Duane
3. Pondoyo , Chris Aldritz
4. Vosotros , Edel
5. Vosotros , Edsel
CHESS ( Girls)
School: University of Cebu
Coach: Poloyapoy , Felix, Jr.
1. Bajo , Jeremy Rose
2. Derotas , Vic Glysen
3. Nadera , Laila Camel
4. Omega , Mary Eloise

FOOTBALL ( Boys)
School: PAREF – Springdale School, Inc.
Coach: Ceniza , Mario
1. Altonaga , Enrique II
2. Altonaga , Lorenzo
3. Balao , James Willian
4. Caliva , Eugene Julius
5. Ceniza , Mario Lorenzo
6. Colmenares , Terence Myron
7. Ganas , Dominic
8. Haosen , Ryan James
9. Hines , Conner Shane William
10. Jacalan , Maverick Tyrone
11. Larrauri , Xavier Miguel
12. Nacional , Mark Moses
13. Veloso , Sabin Edrigu
14. Villacin , Domycko Gabriel
15. Young , Jon Joseph

GYMNASTICS ( Boys – MAG )
Coach: Paller , Carlito, Jr. University of San Carlos – Basic Education
1. Bancale , Josmil Gun-ob National High School
2. Castaneda , Paulo University of San Carlos – Basic Education
3. Dela Pisa , Randall Iverson University of the Visayas – Main
4. Saragoza , Ferdenan University of San Carlos – Basic Education

GYMNASTICS ( Girls – WAG )
Coach: Castañeda , Allen Miles University of the Visayas – Main
1. Coyoca , Francin Ly University of the Visayas – Main
2. Membrillas , Kristi Saint Andrews School, Inc.
3. Navarro , Diane Sophia University of the Visayas– Main
4. Padilla , Desireiy Gun-ob National High School

GYMNASTICS ( Girls – RSG )
Coach: DelaPesa , Darlene University of the Visayas – Main
1. Alegado , Marianne University of the Visayas – Main
2. Cortes , Ronalene Univ. of Southern Philippines-Foundation
3. Odag , Eunice University of the Visayas – Main
4. Patlingrao , Irish Grace University of the Visayas – Main

SEPAK TAKRAW ( Boys)
School: Abellana National School
Coach: Gicain , Marlon
1. Belocura , Jhon Matthews
2. Mirafuentes , Joshua Moses
3. Ompad , Marvin
4. Yu , Amiel Rey Garret

SCRABBLE ( Mixed)
School: University of San Jose Recoletos
Coach: Tubalado , Marvin
1. Banguiran , Franz Daniel
2. Libradilla , Viccel John
3. Lim , Frances Diane
4. Tuba , Jullifer Joseph
5. Tuba , Michael Benedict

SWIMMING ( Boys)
Coach: Alvarez , Rolando University of Cebu
1. Birad , Patrick University of Bohol
2. Chiongbian , Justin Sacred Heart School- Ateneo de Cebu
3. Ebon , Tristan Kirk University of San Carlos – Basic Education
4. Evangelista , Luis St. John’s Institute – Bacolod City
5. Kong , Michael Ichiro University of Cebu
6. Remolino , Andrew Talisay City Science High School
7. Tiro , Junvic University of San Carlos – Basic Education
8. Tirol , Rian Marco University of Bohol
9. Tubesa , Johann Sacred Heart School- Ateneo de Cebu
10. Veloso , Christante PAREF – Springdale School

SWIMMING ( Girls)
Coach: Ongkee , Tessie St. Scholastica’s Academy – Bacolod
1. Brigoli , Julienne St. Scholastica’s Academy – Bacolod City
2. Cabajar , Razel University of San Carlos – Basic Education
3. Capacio , Madelin University of San Jose Recoletos
4. Chi , Maisey Maria Montessori International School
5. Garbanzos , Regine St. Scholastica’s Academy – Bacolod City
6. Garrido , Justine BRIGHT Academy School
7. Indaya , Karen Mae University of Cebu
8. Jerez , Christianne St. Scholastica’s Academy – Bacolod City
9. Navarro , Lyh Ann Cebu Eastern College
10. Yusay , Maia St. Scholastica’s Academy – Bacolod City

TABLE TENNIS ( Boys)
School: Beatriz Durano Memorial National High School
Coach: Cariñoza , Gilmarie
1. Aroma , Amiel Jon
2. Asong , Jayvee
3. Lebosada , Lloyd Kyle
4. Rom , Rogelian
5. Sabas , Arlgin Jake

TABLE TENNIS ( Girls)
School: Beatriz Durano Memorial National High School
Coach: Beduya , Arque
1. Canoos , Crystal Jade
2. Derecho , Ciara
3. Gabisay , Kathlyn
4. Gabisay , Sherlyn Love
5. Prosia , Rikki Mae

TAEKWONDO ( Boys)
Coach: Montenola , Michael Antique National School
1. Casaña , Jan Mickael Living Stone International School-Bacolod
2. Daclan , Deb Matthew Living Heritage Christian Academy-Bacolod
3. Navarro , Anthony II Cebu Eastern College (replacement)
Replacement of Guinanao, Anthon ( St. John Institute – Bacolod )
4. Nacorda , Patrick Keith University of San Jose Recoletos
5. Rafols , Josh Ramilo Antique National School
6. Rama , Warren Jan University of Cebu
7. Suico , Benedict University of San Carlos – Basic Education
8. Vedeja , John Michael Antique National School

TAEKWONDO ( Girls)
Coach: Realista , Michael Angelo University of Cebu
1. Coran , MaynYengele University of Cebu
2. Espinosa , Caroline Dean St. John’s Institute – Bacolod City
3. Garces , Veronica University of Cebu
4. Lepon , Aila Marie University of Cebu
5. Lim , Andrea Janna University of Cebu
6. Montinola , Maika Therese Delegate Angel Salazar Jr. MHS- Antique
7. Natividad , Loralee University of Cebu
8. Regala , Mikee Rose Saint Mary’s Academy of Capiz
TENNIS ( Boys)
School: University of San Carlos – Basic Education
Coach: Soquino , Robby
1. Cabarrubia , Charlemagne
2. Encarnacion , Christopher
3. Lambaya , Gener Francis
4. Laurel , Jermaine Carl
5. Navales , Manuel Francis

TENNIS ( Girls)
School: B.R.I.G.H.T. Academy
Coach: Frederiksen , Tommy
1. Alferez , Zethley Mae
2. Gandionco , Kassandra
3. Jeong , Dayeon
4. Padillo , Shaytel Cain
5. Villareal , Shyne
VOLLEYBALL ( Boys)
School: Mandaue City Comprehensive National High School
Coach: Cabusa , Cosme
1. Buray , Joshua
2. Daño , Joebert
3. Fernandez , Cristopher
4. Mabuti , Kyle Lester
5. Garbo , Israel
6. Hicks , Kevin Christopher
7. Langi , Erwin
8. Matbagon , Edrian
9. Manto , Josh Tristan
10. Mosqueda , John Paul
11. Ramos , DazzDacel
12. Saldo , Charlestone John

VOLLEYBALL ( Girls)
School: University of San Jose Recoletos
Coach: Potot , Roldan
1. Aldave , Anna Marie
2. Alfeche , Dona
3. Cabahug , Shaun Anly
4. Caballero , Gabrielle
5. Cabaron , Maybelle Rose
6. Camacho , Forani
7. Clarus , Marjorie
8. Durango , Elyssa Sheen
9. Flores , Mikka Ella
10. Orillaneda , Mary Klymince
11. Subingsubing , Denise Angeline
12. Wong , Ma. Deanna Izabella

Comments

comments